Światopogląd

Prezentacje

Zdzisia

Gabryś Figurant

Miłosć :)

Groch z kapustą

Nasze losy powstańcze

Moje artykuły i teksty

Moje audycje

   W lutym 2010r siostra dostała list. Dużą, szarą kopertę, w środku ładnie wydany kwartalnik pt. Siódma prowincja, i list podpisany przez panią Barbarę Cichocką, kustosza Muzeum w Warcie:


Przeczytałam list i w Siódmej prowincji piękny tekst o powstańcach - bohaterach Powstania Warszawskiego wywodzących się z tamtych okolic, w tym o moim Ojcu Marcinie i dwóch jego braciach. List był adresowany do siostry, ale ponieważ siostra bardzo źle widzi, ja odpisałam pani Barbarze Cichockiej. Podałam swój adres, sprostowałam drobne nieścisłości ( „Osierocił dwie córki Janinę (12 lat) i Elżbietę (2 lata)” – osierocił piętnastoletnią córkę Janinę i dziesięciomiesięczną Elżbietę.
„18 września został ciężko ranny na ul. Idzikowskiego, poległ dwa dni później”. – zginął 17 września w domu przy ulicy Idźkowskiego 4, na Przyczółku Czerniakowskim. „miał od lat 20-tych sieć sklepów wędliniarskich w Warszawie”. – rodzice mieli dwa sklepy spożywczo-kolonialne, Górnośląska 16 i Matejki 3.

Po kilku dniach ja również otrzymałam Siódmą prowincję i list:

W czasie Powstania Warszawskiego byłam maleńka. Odpowiedź na tyle szczegółowych pytań dotyczących losów naszego Ojca i naszych była dla mnie bardzo trudna. Postanowiłam zadawać siostrze pytania zawarte w liście pani Cichockiej i wspomnienia mojej siostry o tamtym tragicznym czasie nagrywać. Nagrania przekazałam do Muzeum Miasta i Rzeki Warty. Jest to nasz niewielki wkład w informacje o losach mieszkańców powstańczej Warszawy.


Ekshumacja Skład broni

Nasze losy powstańczeNasze losy po wojnie


Przez cały rok ktoś przybiegał do mamy z wiadomością o nowo ekshumowanej zbiorowej, powstańczej mogile w okolicy Czerniakowskiej. Ale nie było w nich Ojca. Na zdjęciu, Janeczka klęczy przy jednym z takich zbiorowych grobów, ojca siostra - ciocia Andzia stoi i ja malutka. W tym grobie pochowano ponad 120 żołnierzy, znajdował się na Czerniakowskiej przy Okrąg, a ojca Janeczka znalazła w grobie gdzie było pochowanych 28 żołnierzy, na Czerniakowskiej przy Zagórnej.

 
Mur Pamięci przy Muzeum Powstania Warszawskiego
 

Rodzice
Al. Ujazdowskie,
styczeń 1939 r.

Siostry
Jana i Ela
czerwiec 1944 r.